۰۱۰

نهمین جشن راهنمایان ایران در اصفهان

نهمین جشن راهنمایان ایران در اصفهان

دوم اسفندماه مصادف با ۲۱ فوریه، روز جهانی راهنمایان گردشگری نامگذاری شده است. امسال نهمین سال است که راهنمایان گردشگری سراسر کشور گردهم آمده و روز خود را جشن می‌گیرند. این جشن‌ها در طی این ۹ سال به همت انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری ایران در استان‌های مختلف برگزار شده و به فعالیت‌های گروهی راهنمایان نظم و انسجام خاصی بخشیده است.
اصفهان میزبان نهمین جشن راهنمایان گردشگری بود تا در کنار گرامیداشت روز راهنمایان تمرینی برای میزبانی هرچه بهتر کنوانسیون ۲۰۱۷ باشد. در همین راستا برنامه جشن با کارگاه‌های آموزشی ویژه‌ای برگزار شد. همچنین یک هفته پیش از شروع جشن به منظور توانمندسازی راهنمایان گردشگری دوره بین‌المللی هات با تدریس اساتید فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری به زبان انگلیسی برگزار گردید.

تعداد ۳۰ نفر از اعضای انجمن راهنمایان کرمان همراه با سایر انجمنها در این گرهمایی شرکت نمودند.
برنامه های گردهمایی (جشن) نهم، در چهار روز و سه شب برگزار گردید. در روز ۲۹ بهمن  داوطلبان به تور یکروزه کویر «ورزنه» و «زواره» رفتند. صبح روز دوم، ۳۰ بهمن کارگاه‌های آموزشی در دانشگاه اصفهان برگزار شد. کارگاه‌های روایت در گردشگری، اتیکت راهنما، نرم‌افزارهای هوشمند، تکنیک‌های عکاسی با موبایل، تکنیک‌های سفر ارزان، سفرنامه‌نویسی، پرنده‌نگری و از جمله آن‌ها بودند.
همچنین سه پنل‌ با عناوین”گردشگری و دیپلماسی پس از برجام، شهر خلاق و قوانین کار و بیمه” عصر جمعه در همان محل برگزار شد.

صبح روز سوم، اول اسفند کارگاه‌های عملی شامل: نگارگری، معماری اسلامی، تکنیکهای هتل داری، راهنما برای کودکان و . ..در مکانهای مختلف از جمله: مسجد جامع اصفهان، کاخ چهلستون، موزه موسیقی و سایر مکانها برگزار گردید.‌المللی دوره

مراسماختتامیه نهمین جشن راهنمایان ایران در اصفهان رأس ساعت ۹ و ۵۷ دقیقه به نشانه انضباط راهنمایان آغاز شد. این مراسم ابتدابا گرامیداشت یاد «محمدعلی اینانلو»، فعال گردشگری و طبیعت ایران برگزار شد و راهنمایان به احترام او یک دقیقه سکوت کردند.

 شهردار اصفهان از راهنمایان گردشگری با عنوان سفیران کشور یاد کرد و از آن‌ها خواست روی میراث ناملموس و جاذبه‌های روستاها بیشتر متمرکز شوند و آن‌ها را معرفی کنند تا از این طریق شاهد ورود بیشتر گردشگران به کشور باشیم.

در ادامه مراسم از عباس اعتماد، همکار «رومن گریسمن»، باستان‌شناس فرانسوی و زهرا حقیقت، بانوی احیاکننده دوباره عروسک‌های قدیمی و کارآفرین فعال در حوزه توانمندسازی بانوان روستایی به همراه امیر میری به خاطر طراحی فرش کنوانسیون جهانی راهنمایان ۲۰۱۷ و فرش سبز در حمایت از خرس قهوه‌ای فارس تقدیر شد.

همچنین سه مدرس دعوت شده از فدراسیون جهانی راهنمایان مورد تقدیر انجمن‌های صنفی راهنمایان قرار گرفتند. استیو مک الی یکی از این مدرسان پس از دریافت هدایای خود با ابراز علاقه‌مندی نسبت به ایران گفت: من دوباره به این کشور بازخواهم گشت.

این مراسم با اجرای شاهنامه‌خوانی نیز همراه بود که نوای مرغ سحر به صورت دسته‌جمعی خوانده شد.

تندیس گردهمایی راهنمایان سراسر کشور نیز از سوی انجمن صنفی استانها به ترتیب برگزاری جشنها به انجمن بعدی داده شد. آقای مظفری طباطبایی رییس انجمن کرمان تندیس را به استان خراسان رضوی اعطا کردند و در نهایت از طرف انجمن خراسان رضوی (میزبان سال گذشته) به استان اصفهان میزبان امسال اهدا گردید.

در پایان از راهنمایان برتر ۲۶ استانی که عضو کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری کشور هستند با اهدای لوح و قالیچه، تقدیر شد. از کرمان آقای محمدرضا اکبری به عنوان لیدر برتر معرفی شدند.

“گزارش: خانم پریسا پیروز”

 

۰۱۰

۰۲ ۰۱ ۰۶ ۰۵ ۰۴ ۰۷  ۱۱ ۱۰ ۰۹ ۰۸ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۹ ۱۸ ۱۷ ۱۶ ۲۰ ۲۱ ۲۲ ۲۳  ۲۷ ۲۶ ۲۵ ۲۹ ۳۰ ۳۱ ۳۲ ۳۶ ۳۵ ۳۴ ۳۳

بخش نظرات بسته شده است .