IMG_5865a

کتاب گردشگری کرمان

خلاصه ی کارهای انجام شده در زمینه ی تالیف کتاب گردشگری کرمان

 1. در اولین گام کتاب گردشگری کرمان مراجعه به اداره ارشاد و داشتن جلسه ای با جناب آقای رجایی (مشاور اجرایی و مدیریتی معاونت فرهنگی اداره کل ارشاد)، توضیحات بنده در رابطه با کنوانسیون و تاکید بر اهمیت تالیف کتاب توریستی کرمان و درخواست مشاوره و هر نوع همکاری از سوی اداره ارشاد و همچنین درخواست یک مکان برای تشکیل جلسات مداوم برای کتاب. و گرفتن قول مساعدت و همکاری اداره ارشاد.

 2. جلسه دوم با آقای رجایی ضمن حضور خانم پریسا پیروز

 3. هماهنگی آقای رجایی با مدیریت موزه صنعتی (جناب آقای ثمررخی) برای تشکیل جلسات دائمی کتاب گردشگری کرمان و اخذ موافقت ایشان در همکاری.

 4. جلسه با آقای ثمررخی و خانم ملکی و ارائه توضیحات بنده در رابطه با کنوانسیون و اهمیت کتاب کرمان و گرفتن قول همکاری مجموعه ی موزه با انجمن راهنمایان گردشگری در تالیف کتاب مذکور. درخواست نامه ای مبنی بر معرفی اینجانب به موزه صنعتی از طرف انجمن راهنمایان گردشگری.کتاب گردشگری کرمان 1

 5. تماس و سپس جلسه با آقای گلاب زاده و ارائه توضیحات لازم در زمینه ی کنوانسیون و اهمیت وجود کتاب کرمان. گرفتن قول همکاری ایشان در شرکت در جلسات و همچنین تالیف کتاب. پیشنهاد مطرح شده از طرف آقای گلاب زاده مبنی بر اضافه نمودن مطالبی از طرف راهنمایان به کتاب ایشان (کرمان در آیینه ی گردشگری) و چاپ مجدد این کتاب، که در جلسه ی اول با اعضای کمیته ی کتاب مطرح شد و پیشنهاد ایشان پذیرفته نشد.

 6. تماس با آقای کرمانی و دعوت از ایشان جهت شرکت در جلسات متعدد کتاب و اخذ همکاری ایشان.

 7. جلسه با آقای انصاری (مجری خبر شبکه ۵ و گزارشگر این شبکه) جهت رسانه ای نمودن فعالیت کمیته کتاب و در کنار آن سایر فعالیتهای انجمن. و جلب نظر موافق ایشان در انجام این کار.

 8. تشکیل جلسه ی اول کتاب با حضور اعضا فعال کمیته کتاب: آقای محمدرضا اکبری و خانمها مرضیه شادروان، مژگان ایرانمنش، شبنم محمدی، پروین صادقی، پریسا پیروز و اسما شیخ اکبری در محل پاساژ اطلس طبقه ی دوم واحد ۳۰۱٫ و بحث و بررسی مسائل مختلف تالیف کتاب. اعم از:

بررسی راهکارهای و روشهای جمع آوری و دسته بندی مطالب کتاب

تصمیم درباره ی قطع کتاب

تهیه لیستی از سرفصل ها و عناوینی که باید در کتاب به آن پرداخته شود.

تصمیم درباره ی نوشتن ترتیب اسامی گرداورندگان روی جلد کتاب

تایپ نامه ای از طرف انجمن و معرفی خانم شیخ اکبری به موزه صنعتی جهت انجام هماهنگی های مرتبط با کتاب در زمینه تشکیل جلسات در محل موزه صنعتی

بررسی کتابهای مشابه و مقایسه آنها و بیان نقاط ضعف و قوت آنها از جمله lonely planet و…کتاب گردشگری کرمان 2

تصمیم درباره ی پیشنهاد آقای گلاب زاده در تالیف کتاب

پذیرایی و اتمام جلسه

مصوبات                                       مسئول انجام                                             مهلت اجرا

 مصوب شده که خانم شیخ اکبری لیستی از سرفصل ها را طی دو روز به ایمیل همکاران بفرستد و مواردی که از قلم افتاده توسط دوستان به آن اضافه شود. و همچنین هماهنگی های لازم جهت تشکیل جلسه دوم در موزه صنعتی انجام شود.

قطع کتاب وزیری انتخاب شد و نامه معرفی در همان جلسه توسط خانم پیروز نوشته و توسط آقای اکبری مهر و امضا و به خانم شیخ اکبری تحویل گردید. اسم کتاب انتخاب نشد.

لیست تهیه شد و به ایمیل اعضا کمیته ی کتاب ارسال شد. ۴ سرفصل انتخاب و گروهبندی انجام شد(۴ گروه دو نفر)، و اکثر گروهها مطالب خود را ایمیل کردند.

 

۹- انجام پیگیریهای لازم جهت تایید اداره ارشاد و موزه صنعتی جهت برگزاری جلسات دائمی کتاب در موزه صنعتی و پس از چند روز، موافقت اداره ارشاد و مدیریت موزه( آقای ثمررخی) به اطلاع دوستان رسید.

۱۰- جلسه دوم کتاب در محل موزه با حضور آقای ثمررخی، آقای رجایی و خانم ملکی از طرف ارشاد و موزه صنتعی و خانمها، مژگان ایرانمنش، اسما شیخ اکبری، مرضیه شادروان، شعله نوروزی، شبنم محمدی برگزار و گزارش جلسه بشرح زیر:

 • معرفی همکاران انجمن به مدیریت موزه از طرف خانم شیخ اکبری

 • توضیحات خانم شادروان در خصوص کنوانسیون ۲۰۱۷ به مدیریت موزه و نماینده اداره ارشاد

 • بحث و بررسی راهکارهای اصولی در تهیه و تدوین کتاب گردشگری کرمان، و رسیدن به اجماع نظر در این خصوص

 • ارائه پیشنهادات مختلف از سوی طرفین، به ویژه پیشنهادات خوب آقای ثمررخی در دعوت از اساتید حوزه ی تالیف و نشر و موافقت کلیه حضار در جلسه با پیشنهادات ایشان.

 • و در پایان پذیرایی موزه و بازدید راهنمایان از موزه صنعتی و توضیحات خوب آقای ثمررخی را شنیدیم.  

 

مصوبات                                       مسئول انجام                                             مهلت اجرا

قرار بر آن شد که جناب آقای ثمررخی به عنوان مدیریت موزه صنعتی از اساتید محترم جناب آقای دکتر ایرانمنش ریاست دانشگاه هنر، جناب آقای هاشمی نژاد رئیس انجمن هنرهای تجسمی و آقای جعفری رئیس انجمن عکاسان و آقای حمید صادقی از عکاسان مطرح استان جهت همکاری در این مهم دعوت بعمل آورده و نتیجه را تا روز یکشنبه به نماینده انجمن راهنمایان اطلاع دهند.

بعد از دو روز ایشان از اساتید مربوطه دعوت بعمل آوردند و جلسه سوم کتاب در روز چهارشنبه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲ در محل موزه صنعتی به قرار زیر برگزار شد:کتاب گردشگری کرمان 3

با حضور جمعی از فعالان کنوانسیون (خانمها شیخ اکبری، پیروز، ایرانمنش، نوروزی، صادقی، شبنم محمدی، سلطانی و حقیقت. و اساتید بزرگواری همچون  جناب آقای دکتر ایرانمنش ریاست دانشگاه هنر، جناب آقای دکتر هاشمی نژاد رییس انجمن هنرهای تجسمی، جناب آقای مهدی جعفری رییس انجمن عکاسان و جناب آقای حمید صادقی و سرکار خانم ملکی (موزه صنعتی) برگزار شد و به نتایج بسیار خوبی هم در خصوص تالیف کتاب و هم مشکلات و چالشهای بخش گردشگری رسیدیم، مهمترین مسئله ای که قرار شد در کنار کتاب به آن بپردازیم، تعامل بیشتر سایر انجمن ها، اساتید دانشگاهی و فعالان حوزه های مختلف مرتبط با گردشگری با انجمن راهنمایان استان کرمان بود، از آنجا که همه ی این تشکلها یک دغدغه داریم اما پراکنده هستیم و همین امر باعث شده که به تنهایی از دستمان کاری برنیاد. لذا اساتید ارجمند از این حرکت بزرگ استقبال کردند و آن را شروعی برای تداوم همکاری باهم عنوان کرده و همه با هم خواستار تشکیل یک کمپین در حمایت همه جانبه از شهرمان کرمان شدیم تا شاید بتوانیم با یک صدا گوشه ای از این بی مهری هایی که به استان عزیزمان در همه زمینه ها می شود را پاسخ گفته و در جایی که لازم است نسبت به آن اعتراض کنیم، خصوصا در حیطه ی گردشگری.

 

 مصوبات                                       مسئول انجام                                             مهلت اجرا

از آنجا که جلسه حدود سه ساعت طول کشید و موضوعات بسیار مفیدی مطرح و بررسی شد، و فرصت تشکیل کمیته نبود، قرار بر آن شد که بنده (شیخ اکبری) کمیته های مربوط به تالیف کتاب را نوشته و بعد از برگشت آقای ثمررخی که به دلیل فوت دایی بزرگوارشان مرخصی بودند، جلسه ای با حضور تعداد بیشتری از دوستان تشکیل و کمیته بندی های لازم انجام و کار جمع آوری کتاب (حتما به صورت کاملا علمی و صحیح) انجام شده و پیگیریها صورت گیرد.

 

مسول پیگیری کتاب کرمان

اسما شیخ اکبری

۲۵/۹/۹۴

بخش نظرات بسته شده است .