۱ (۳)

گزارش جلسه کنواسیون ۲۰۱۷

سومین جلسه مجمع عمومی راهنمایان گردشگری استان کرمان با موضوع خاص کنوانسیون جهانی ۲۰۱۷ با حضور جناب آقای آرش نور آقایی در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۴ در محل اتاق بازرگانی کرمان برگزار گردید.

در این جلسه که تعدادی از اعضای انجمن صنفی، فعالان حوزه گردشگری و اعضای کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی حضور داشتند ابتدا جناب آقای سیاوشی رییس اتاق بازرگانی ضمن خوشامدگویی به رییس کانون راهنمایان ایران آقای آرش نورآقایی در مورد اهمیت حضور کرمان در برنامه کنوانسیون صحبتهایی را ایراد نمودند. ضمناً ایشان در مورد ظرفیت های خاص استان و به ویژه وجود صنایع و معادن استان به عنوان قطب حمایتی و مالی استان از فراهم شدن زیر ساختهای گردشگری بیشتر خبر دادند.

در ادامه آقای مظفری طباطبایی رییس انجمن راهنمایان کرمان از جایگاه خاص راهنمایان گردشگری به عنوان خط مقدم حوزه گردشگری یاد کردند، همچنین راهنمای گردشگری را یک سفیر فرهنگی اطلاق کردند. ایشان در ادامه اشاره کردند که انجمن صنفی کرمان، دومین انجمن راهنمایان ایران است و در جشن هفتم راهنمایان که در کرمان برگزار شد خوش درخشید و توانست حدود ۸۰۰ نفر از راهنمایان را دور هم جمع کرده وجشن را با کیفیتی عالی برگزار نماید. در ضمن ایشان به اهمیت آموزش راهنمایان و به روز بودن آنها به دلیل اهمیت این شغل اشاره نمودند.

گزارش جلسه کنواسیون ۲۰۱۷ 1

در ادامه گزارش عملکرد انجمن در جهت  اهداف کنوانسیون و متن توصیفی کرمان توسط راهنمایان قرائت گردید.

سپس آقای آرش نورآقایی ضمن سپاس ویژه از اتاق بازرگانی و یاد کردن از جشن هفتم به حضور خانم فیلیسیتاس رییس فدراسیون جهانی گردشگری در کرمان اشاره نموده و آن را اتفاق بزرگی در تاریخ گردشگری دانستند. ایشان در ادامه اشاره کردند که ۷۱ کشور عضو فدراسیون هستند و ایران ۲ نماینده در آن دارد. نکته جالبی که ایشان بیان کردند این بود که در سفر پراگ نه تنها مردم دنیا بلکه راهنمایان گردشگری دنیا هم ایران را نمیشناختند، بنابراین کسب میزبانی کنوانسیون برای ایران کار ساده ای نبود و خوشبختانه گروه ایرانی توانستند به خوبی از عهده این مسیولیت خطیر برآیند. همچنین ایشان اشاره کردند که پروژه کنوانسیون در ایران را از تیر ماه سال جاری با حضور ۶۶ نفر آغاز کرده اند.

در ادامه آقای غفوریان عضو کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی در مورد اهمیت کرمان نه تنها در ایران و در دنیا به عنوان شهر “ترین ها” یاد کردند. ایشان با وجود آذری بودنشان به تعصب خاصشان نسبت به کرمان اشاره کردند به دلیل اینکه کرمان دارای اقلیم چهار فصل، شاخصه های بسیار مهم طبیعی و فرهنگی، بیشترین آثار ثبت شده در یونسکو، قرار گرفتن کرمان در مسیر برنامه سفر کنوانسیون، اتفاق بزرگ اخیر یعنی تشکیل انجمن اکوتوریسم کرمان به عنوان اولین انجمن غیرانتفاعی اکوتوریسم ایران و همچنین گروههای مالی قوی در استان کرمان و حمایت مسئولین استان به ویزه آقای استاندار و… درخواست قرار گرفتن کرمان را در برنامه کنوانسیون مطرح نمودند.

پس از سخنرانی ایشان آقای معین افضلی نماینده سازمان میراث فرهنگی کرمان ضمن اشاره به برگزاری جلسات متعدد با مسئولین و همکاری سازمان جهت برگزاری هر چه بهتر کنوانسیون از دغدغه کرمان برای کم شدن تعداد توریست به استان بعد از زلزله بم خبر دادند و خواستار رونمایی مجدد از ارگ بم به عنوان بزرگترین بنای خشت و گلی جهان در جهت جذب گردشگر شدند. همچنین ایشان به خبر مهمی اشاره نمودند و آن انجام ماراتن بیابانی با حضور ۱۵۰ دونده از ۲۰ کشور دنیا در منطقه کویر لوت با هدف توسعه پایدار به مدت هشت روز می باشد.

 گزارش جلسه کنواسیون ۲۰۱۷ 2

در ادامه راهنمایان گردشگری صحبتهایی در رابطه با اهمیت کرمان در بحث گردشگری کردند که به ویزه یکی از راهنمایان زبانه اشاره به نظر مثبت و مساعد گردشگران خارجی نسبت به کرمان طی تورهای برگزار شده کردند و به دلیل توانمندی مالی و انسانی استان خواستار قرار گرفتن کرمان در برنامه سفر شدند.

و در پایان آقای نورآقایی پیشنهادهای خود را برای حضور کرمان در برنامه کنوانسیون مطرح نمودند.

 گزارش جلسه کنواسیون ۲۰۱۷ 3

گزارش: خانم پریسا پیروز