ارگ راین

ارگ راین بنایی است در جنوب غربی شهر راین که بعد از ارگ بم کهن ترین بنای خشتی استان کرمان به شمار می رود. این بنا حدودا ۵ قرنارگ راینقبل ساخته شده و  ۲۰ هزار متر مربع مساحت دارد. البته مدارکی وجود دارد که قلاعی قبل از این ارگ در منطقه وجود داشته اند که به طور کامل از بین رفته اند.

نقشه قلعه تقریبا مربع شکل بوده و دارای چندین برج در اطراف است. همچنین دور تا دور قلعه را حصاری در بر گرفته که ارتفاع آن اندکی بیش از ۱۰ متر است. در قسمت جنوبی قلعه خندق بزرگی وجود دارد که احتمالا در گذشته برای کم کردن آسیب پذیری قلعه از آن قسمت، حفر شده است.

 این قلعه تنها دارای یک ورودی است که در جبهه شرقی آن قرار دارد و به وسیله سردر بزرگ و باشکوهی به محوطه داخی راه می یابد. بعد از عبور از کوچه های شرقی-غربی به چهار سوی کوشک هشت ضلعی می رسیم که انتهای راهرو آن به چهار ساختمان زیبا که احتمالا محل اعیان نشین قلعه بوده ختم می شود.

ارگ راین الگویی از قلعه های مسکونی شهرهای قدیم را به تماشا می گذارد. این قلعه مانند سایر قلعه ها بخش عامه نشین و اعیان نشین دارد و فضاهای معماری مورد نیاز مردم نظیر زورخانه، مسجد و اصطبل در آن دیده می شود. مصالح کلی آن خشت خام است.
IMG_6474

از آنجا که این بنا تا حدود زیادی سال مانده است، پس از تخریب ارگ بم توجه بیشتر به این ارگ می تواند از لحاظ گردشگری بسیار با اهمیت باشد و مورد بازدید ایرانگردان قرار گیرد. لذا تلاش برای توسعه امکانات توریستی در این شهر خالی از وجه نخواهد بود. گرچه آنوبانینی مشاهده کرده که تقریبا تمام نهادها و سازمان های این شهر که به نظر می آید به خاطر عرق محلی خواستار پیشرفت صنعت توریسم در شهرشان هستند؛ دست به دست هم داده اند تا این شهر و به خصوص ارگ راین را به محلی توریستی تبدیل کنند که جالب توجه و قابل تقدیر است.

بر پایه نوشته های تاریخی راین با قدمتی کهن که به ساسانیان می رسد در مسیری مناسب برای تجارت قرار داشته است و یکی از مراکز داد و ستد کالا و بافت پارچه های ارزشمند بوده است. البته راین از گذشته به عنوان یکی از مراکز ساخت شمشیر و چاقو و سپس تفنگ هم بوده است که هنوز چاقو سازی کم و بیش در این شهر رواج دارد. وجود آبشاری زیبا در نزدیکی شهر ، کوه زیبای هزار به ارتفاع ۴۵۰۱ متر ، باغ های فراوان میوه ، معادن مرمر سبز ، صورتی، سولفات سدیم و چشمه های آب معدنی غیر خوراکی ، توانسته این منطقه را به عنوان یک منطقه جذاب گردشگری معرفی کند.

اما وجود ارگ راین در این منطقه ، از لحاظ تاریخی نیز به شهر جلوهای خاص داده است. ارگی با مساحت بیش از ۲۰ هزار متر مربع که پس از ارگ بم دومین بنای خشتی جهان از لحاظ وسعت است و پس از تخریب ارگ بم بر اثر زلزله این شهر بیش از گذشته مورد توجه گردشگران خارجی و داخلی قرار گرفته است.

این بنای زیبای خشتی که در جنوب شرقی شهر راین و بر فراز تپه ای قرار گرفته است تا حدود زیادی به ارگ بم شباهت ظاهری دارد .پلان آن تقریبآ مربع شکل است و چندین برج در اطراف آن ساخته شده است. حصاری که در اطراف این ارگ کشیده شده است بیش از ۱۰ متر ارتفاع دارد و تنها ورود ی ارگ از قسمت شرقی آن است که با سر دری بزرگ به محوطه داخلی راه دارد.ارگ راین

بر پایه کتابهای تاریخی ، در زمان یزدگرد سوم پادشاه ساسانی ( سال ۳۱ هجری ) که اعراب به فرماندهی مجاشع ابن مسعود سلمی ، شهر کرمان و بساری از مناطق این ایالت را به تصرف خود در آوردند و نتواستند به ارگ راین که دژی مستحکم بود راه پیدا کنند.

اما به هر حال تاریخ این ارگ نسبتا ناشناخته است و تنها با کاوشهای دقیق باستان شناسی که تا کنون در آن انجام شده است می توان به قدمت دقیق آن دست یافت. قدمت این ارگ زیبا ، تخریب ارگ بم و معرفی بیشتر آن در سالهای اخیر باعث شده است ارگ راین بیش از گذشته مورد توجه گردشگران قرار گیرد و با معرفی بیشتر آن می توان راین را به عنوان یکی از قطب های جالب توجه گردشگری کشور تبدیل کرد. در این میان مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در مورد برنامه های جدید ی که در مورد این ارگ تاریخی اجرا خواهد شد می گوید: قرار است غرفه هایی برای ارایه صنایع دستی این منطقه از جمله قالی بافی و چاقو سازی به صورت رایگان در اختیار صنعتگران دستی شهر راین قرار گیرد.